Postawa oraz zachowanie człowieka

Postawa odnosi się aż do uczuć, przekonań a predyspozycji behawioralnych skierowanych aż do ludzi, grup, idei czy też obiektów. Wpływa białogłowa na behawior jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, kiedy wykonywać względnie chronić się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest to stereotypowy modus robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, jeżeli figura osoby dostaje lepiej. Sukcesy i porażki w życiu zależy od czasu postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, to zależności międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne zaś nadzwyczaj trudne do zmiany.

Zachowanie owo sposób, w jaki informacja figura reaguje na swoją postawę. Ta oddźwięk jest lub pozytywna czy też negatywna, w stosunki od tego, kiedy postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się spośród rodzicami prawdopodobnie zaniedbywać chodzić do szkoły względnie studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby względnie ma cokolwiek szacunku do niej może http://www.chrzastowski.pl przedstawić tę postawę na skroś mówienie wyraźnie do tej osoby. Na zachowanie być może wpływać co niemiara czynników abstrahując od postawą, w tym przekonania na myśl siebie tudzież innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne i wygoda. Jest owo postępowanie albo odzew osoby w odpowiedzi na zewnętrzne względnie wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w który coś funkcjonuje bądź działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy jako wyuczoną tendencję aż do oceniania rzeczy w wskazany sposób. Może owo nieść ocenę ludzi, spraw, przedmiotów względnie wydarzeń. Takie oceny są notorycznie pozytywne względnie negatywne, lecz mogą także istnieć czasami niepewne. Na przykład, możesz mieć mieszane uczucia co do konkretnej osoby albo sprawy. Naukowcy sugerują również, iż istnieje parę różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są od czasu do czasu określane w charakterze CAB ewentualnie ABC postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli oraz przekonania na ustalony temat.
Komponent afektywny: gdy obiekt, osoba, kłopot lub wydarzenie wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: podczas gdy figura wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje mnóstwo czynników, które mogą wywrzeć wpływ na to, jak oraz z jakiego powodu kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się wprost w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego względnie mogą być wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne oraz normy społeczne mogą mieć przenikliwy istotność na postawy. Role społeczne odnoszą się aż do tego, jak http://www.obiala.pl siła robocza powinni się oszczędzać w określonej roli lub kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane za właściwe.
Uczenie się – Postaw można się wyszkolić na niemało sposobów. Zastanów się, w jaki modus reklamodawcy wpływają na Twoje stanowisko do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten fascynujący natomiast atrakcyjny obraz powoduje, że rozwijasz pozytywne skojarzenia z tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się dodatkowo postaw na skroś obserwację ludzi około nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, dziatwa spędzają krocie czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców zaś tak bywa zaczynają argumentować podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, że poniżej pewnymi warunkami siła robocza są bardziej skłonni oszczędzać się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są w wielu przypadkach wyrażane.
Kiedy możesz coś http://www.brewinski.pl zwyciężyć albo posiać w związku z tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, ażeby dostroić się aż do zachowania
W niektórych przypadkach ludzie mogą no przekuć swoje nastawienie, żeby lepiej dopasować je do swojego zachowania. Dysonans badawczy to zjawisko, w którym osoba doświadcza psychologicznego niepokoju spośród powodu sprzecznych myśli ewentualnie przekonań. Aby obniżyć owo napięcie, kadry mogą przekształcić swoje postawy, ażeby odzwierciedlić swoje inne przekonania czy też rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę do bezpieczeństwa finansowego, toż zaczynasz spotykać się spośród kimś, jaki jest nader niestabilny finansowo. Aby obniżyć energia podyktowane sprzecznymi przekonaniami zaś zachowaniem, masz dubel możliwości. Możesz uwieńczyć zgoda zaś poszukać partnera, kto jest w wyższym stopniu sprawdzony finansowo, czy też możesz zmniejszać się waga stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu między sprzecznym nastawieniem natomiast zachowaniem, musisz względnie przekuć nastawienie, względnie przeistoczyć swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą mieć masywny prestiż na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą aż do kształtowania postawy, mogą i wywołać jej zmianę.

Related Posts